Iskolába menet

Mióta itt járnak a gyerekeim iskolába, szerettem volna megírni ezt a bejegyzést. Most nem magáról az iskolai rendszerről írok, az megtalálható «itt».
A cikk az elsőre szembetűnő, számunkra érdekes eltérésekről szól. A helyzet hasonló, mint Magyarországon volt: vidéki város, kertvárosi környezet.

Jövet-menet

El-sykkel

Ez két külön kategóriára is használják: az elektromos biciklire és az elektromos robogóra. (Hivatalosan a robogónak E-rider a neve). Előszőr az elektromos robogóról írok. Kisebb és könyebb, mint a benzines változata. 12-éves kortól (!) használhatják a gyerekek, leginkább a 12-16 éves korosztály. Augusztusban, mikor elkezdődött az iskola, az iskolák körüli parkolók tele voltak ilyen robogókkal. Ugyan olyan feltételekkel használható, mint a bicikli. Főúton nem. (Itt minden főút mellett van széles járda, amit közösen használnak a gyalogosok és a biciklisek.) Alapvetően tölthető, de pedál is van rajta, amivel lehet hajtani. Csak a járművet használva 6 km/h a megengedett sebesség, pedállal hajtva 25 km/h. Bukósisak ajánlott (elég a biciklis). A parkolás ingyenes vele és egy főt lehet szállítani rajta.

Elektromos roller

Ezt kevésbé használják a gyerekek, talán inkább a kisebbek. Felnőttek közt elterjedtebb, de ott sem jellemző. Skienben nincs elektromos roller kölcsönző, így nem látni úton útfélen otthagyva ilyen járművet.

Bicikli

Szintén nagyon sokan járnak vele. A gyerekek körében a sima, a felnőttek körében viszont az elektromos változat az elterjedt.

Motor

A gimnáziumba rengetegen járnak motorral. A gimi környékén a parkolás ingyenes. Egész szép a felhozatal egészen a kisebb teljesítményű motoroktól a nagyobbakig. Elvétve kvaddal is érkezik egy-két diák.

Ruházat

Maci-naci

Ez is nagyon érdekes. A mi családunk nem igazán tréninges család, a gyerekek sosem jártak így iskolába. Itt kb. a gyerekek 70%-a így jár. A gimnáziumban ez már változik, de itt is eléri a 30-35%-ot. Valamennyivel kevesebb lány öltözködik így. Megtalálható minden változata; buggyos, szűkebb, ilyen-olyan márkás.
Sok gyerek – de felnőtt is – amint kicsit melegebb van, mondjuk napközben 12-15 fok, máris rövidnadrágot húz. Csakhogy tavasszal és ősszel ez azt jelenti, hogy reggel nincs több 2-3 foknál. Emma lányomnak van egy osztálytársa, aki csak a leghidegebb időben volt hajlandó hosszú nadrágot venni, mondjuk, amikor napközben nem volt 0 foknál több. Nem egyszer láttam télen, hóban, nagyon hidegben, hogy sportolás után nem öltöznek fel, hanem rövid nadrágban mennek haza (kabátot azért vesznek).

Lábbeli

Gyakorlatilag csak és kizárólag sportcipő. Mindegy, hogy milyen ruha van rajtuk. Sokszor még az is mindegy, hogy milyen idő van kint. Télen kevés gyereken lehet bakancsot látni, inkább a kisebbekre jellemző. Az Ungdomskole-tól kezdve viszont egyre több gyereket jár télen is sportcipőben. Sokszor nem bőr, hanem vászon a felső része.
A gimnáziumban van még egy érdekes szokás. Elég sokan járnak az iskolába papucsban, mondjuk nem télen, de ősszel és tavasszal igen. Van, aki cipőben megy és a suliban veszi át, van, aki csak leveszi a cipőjét és zokniban járkál.

Biztonság

Gyakorlatilag itt nem látni olyan gyereket, aki biciklisisak nélkül biciklizne. Van egy korosztály, nagyjából a 14-18 évesekig, akiknél nem mindenki használ, de az idősebbek és a felnőttek szinte kivétel nélkül.
Ugyan ez a helyzet a rollerhasználatkor is. Messze nincs annyi rolleres, mint biciklis, de az biztos, hogy biciklissisak van a fejükön. Én ennek nagyon örülök, mert nem kell vitatkozni a gyerekkel, hogy tessék felvenni a sisakot, mert itt ez a teljesen normális.
Ugyan nem az iskolához kapcsolódik, de természetesen a sípályán sem látni senkit sem sisak nélkül.
Nagyon sokan használnak láthatósági mellényt nem csak szürkületkor, hanem napközben is, pedig nem közlekednek a főúton. A kisgyerekek döntő többsége a Barneskole-ban ráteszi a táskájára az esővédőjét, aminek egyúttal láthatósági funkciója is van. Nagyon cukik.