Vaffel – gofri

Március 25-én ünneplik szerte a világon a Gofri napot.

Norvégiában szinte nemzeti ételnek számít a gofri, vagy ahogy itt mondják vaffel. A virsli mellett szinte bárhol vásárolhatunk, benzinkúton, újságosnál vagy utcai árusnál. A norvégok előszeretettel készítenek vaffelt otthon is. Legyen szó baráti-, családi összejövetelekről vagy gyerekzsúrokról. Ha kirándulni mennek gyakran visznek magukkal az elkészített, vagy a vásárolt finomságból.

Leginkább a szívecske formájú sütőt használják, de nekünk pont van egy traktor formájú sütőnk is.

(A traktor, mint tárgy vagy ábrázolás itt komoly jelentőséggel bír az ország magángazdaságaira utalva).

És mi kerül a vaffelre?

Barnasajt – Brunost.

Ez biztos, hogy minden norvég konyhában megtalálható. A neve egy kicsit félrevezet, mert nem teljesen olyan eljárással készül, mint a hagyományos sajt, az íze meg teljesen más. Barnasajt készítéskor a tejsavót addig főzik tejszínnel míg a tejcukor meg nem karamellizálódik. Ezért az íze édes és karamellás. Az állaga is jóval krémesebb és lágyabb. Készítik tehén- és kecsketejből is. Ezt a sajtot a norvégok joggal nemzeti terméküknek tekintik.

Gyümölcsök – Bær

Szezontól függ, de előszeretettel tesznek a vaffelre málnát, áfonyát és epret. Ráadásul ha még tejszínhab is kerül a vaffelre, akkor könnyen lehet játszani a norvég zászló színeivel.

Lekvár – Syltetøy

Ízléstől függően bármi lehet. Leginkább eper és áfonya lekvárt tesznek rá.

Ezen kívül még szeretik simán vajjal megkenni, de előfordul lekvár és tejföl feltét kombinációja, és az igazán különcök a virslis vaffeltól sem riadnak vissza.

A nap a keresztény egyház számára is jelentős, ugyanis a biblia szerint ezen a napon Gabriel arkangyal meglátogatta Szűz Máriát, akit áldott állapotáról tájékoztatta.