Karácsony

Díszítés

Norvégiában a házakat egy kicsit máshogy díszítik fel, mint Magyarországon. Gyakorlatilag minden ablakba raknak világító díszeket. A kertes háznál biztos találnak olyan fenyőt vagy fát, amit izzósorral látnak el. Nagyon ritkán látni színes fényeket, a melegfehér a meghatározó. Sok helyen van a kertben zászlórúd, amit szintén feldíszítenek.

A házakat belülről is máshogy díszítik. Sok Nisse-t, azaz manót használnak. Ezek lehetnek rongybabák vagy kerámiák. A széles, belső ablakpárkányon nagyon szépen mutatnak. Sokszor mécsest is lehet alá, vagy bele tenni, ami különösen hangulatossá teszi.

Karácsonyi ételek

Azt, hogy mit esznek karácsonykor függ, hogy melyik területről származik az adott család. 4 különböző főétel a legnépszerűbb.

Nézzük sorjában

Ribbe

Ez magyarul a bőrös császárhús. Általában a bordákkal együtt sütik meg, a bőrös résszel felfelé. Ahonnan a férjem származik, ezt az ételt eszik karácsonykor. E mellett még van medisterkake, ami kinézetre olyasmi, mint a fasírt, csak kicsit eltér az összetétele és máshogy ízesítik. Illetve julepølse, ami világosabb virsli, szintén speciális ízesítéssel. A köret: főtt krumpli, párolt répa, kelbimbó és párolt káposzta. Mellette elengedhetetlen a vörösáfonya lekvár, amihez az áfonyát, ha lehet, még ősszel maguk a norvégok szedik az erdőben.

Pinnekjøtt

Bárányborda, ami lehet sima, vagy füstölt. Ez a kedvencem. A köret főtt krumpli és karalábépüré, ami a másik kedvencem. Ez egy olyan karalábé fajta, amit csak akkor fedeztem fel, hogy Magyarországon kapható, mielőtt kiköltöztünk volna Norvégiába. Nagyon kevés helyen árulják. Jóval nagyobb, mint a normál karalábé, nagyjából akkora, mint egy pomeló. A színe pedig egész sárga. Párolás után pépesítik és ízesítik. Fantasztikus és remekül passzol a bárányhoz.

Lutefisk

Azt mondják, hogy a lutefisk-hez fel kell nőni. Időről-időre érdemes megkóstolni, ha elsőre nem ízlik az embernek. Én tettem egy próbát jó pár évvel ezelőtt, de azt hiszem még egy kicsit várok vele, hogy újra kipróbáljam. Nekem az sem segített rajta, hogy sok pirított szalonnával tálalják. Az alapja szárított, nyers tőkehal, de egy speciális eljárással kezelik. A halat 5-6 napon keresztül áztatatják vízben, amibe hamuzsírt (kálium-karbonátot) tesznek. Régebben fahamuból készítették, ebből (és zsíros tapintásából) ered a hamuzsír elnevezés. Majd 2 napig csak a hamuzsírba forgatják. Ebben az állapotában a hal mérgező, ezért még 10 napon keresztül sima vizes fürdőt kap, amit minden nap cserélnek, hogy a mérgező anyagokat kimossák. Így a végén a hal térfogata megnő és zselés állagúvá válik, továbbá az íze is megváltozik. Eredete nagyon régre nyúlik vissza: vannak források a XVI. sz-ból, hogy már akkor fogyasztották.

Smalahove

Igen, az ott egy fej. Bárányé. Főleg a nyugati területen terjedt el. Nem tudok sokat róla, nem kóstoltam még, és szerencsére csak képeken láttam ezt az ételt. Szerintem ez így is marad.

Térjünk is gyorsan át a desszertre

Nincs bejgli. A mákot eleve nem is ismerik ilyen formában.

Sokfajta édesség van, de talán ami minden karácsonyi asztalon előfordul, az a Riskrem. Ez tejberizs, amihez felvert tejszínt kevernek és piros sziruppal tálalják. A többi édesség közül még a Kransekake-t emelném ki. Ez egy olyan sütemény, amit más ünnepeken is sütnek vagy vesznek.